Former DAA Recipients

Former Distinguished Alumni Award Recipients (Formerly Distinguished Former Students) 

1954
William H. McElvany (’42)

1955
J.W. Payne (’32)
Donald E. Powers (’41)

1957
Walter L. Evans (’33)

1958
John C. Elkins (BSED ’49)
Edythe S. Copeland (’29)
Estelle Faulconer (’42)

1959
Robert Raines

1960
Dale Hayhurst (BS ’33)
Walter Lockett (’28)
Loya Metzger

1962
Lee R. Williamson (BAED ’47)

1963
Juanita Kidd (MT ’59)
Bill Burchardt
Benjamin C. Kenyon (BA ’58)

1964
Col. Howard Scroggs (BA ’46)
Lester Reed (’48)

1965
Joe W. Webb (BSED ’58)
Myrtle E. Jacobson (BS ’38)
Guy Edward Robberson (’38)
Josephine Plunkett (’33)

1966
Katherine L. Stokes (’40)

1967
Jessie M. Hines (’27)
Kermit O. Rayburn (’39)
Bertha Riley (’31)

1969
Avis E. Hartsell (MT ’56)
Jack S. Kenyon
Dale McConathy (BA ’59)

1970
Bob J. Rudkin (BSED ’53)
Gene V. Dougherty (BA ’58)
Evelyn H. Shopp (M ’42)
James A. Fikes (’48)

1971
Evelyn F. Williamson (BA ’39)
Margaret. E. Alexander (’35)
James E. Darnell (BSED ’52)
Ollie F. O’Dell (’50)
W. Peyton George (BS ’61)

1972
Cleo Bryan (BS ’41)

1973
Earl Beiland
Dollie Hall
Cecil Tautfest
Roy Watson
Lucille Hughes
William Baird (BA ’62)
Julius T. Levay (’48)
Ashley Alexander (’38)
Gene V. Crowder (BS ’58)
Aline Lowry (’32)

1974
Robert A. Thomas (BAED ’59)
Lloyd D. Noel (BA ’56)
John P. Evans (BS ’60)
Huber Self (BS ’41)
Dr. Ronald D. Baker (BS ’68)
Leslie Romberg (’66)
George B. Hauser (MED ’60)

1975
Milton M. Shedeck (BS ’38)
Tom E. Dunlap (’66)

1976
N.E. Highfill (’36)
Roscoe R. Robinson (BS ’49)
George W. Tilly (BA ’37)
Don L. Arnwine (BS ’57)
Robert Grimes (’65)
Lucie J. Williams (’50)

1977
Mary A. Rezabak (BA ’50)
Dr. William P. Elkin (’27)
Alene Simpson
Grace Shaefer (BA ’39)


1978
Bob W. Monneyham (MT ’60)
Kathleen Henry (BA ’72)
Charles Compton (BAED ’50)
Lanny A. Gardner (’59)

1979
Dr. Reba Collins (BAED ’57)
Otis Delaporte (BS ’40)
Bill Crutcher (BA ’64)
Dr. Gail J. Neely (BS ’62)
Dr. John Poarch (BS ’61)
Ralph E. Payne (BS ’53)

1980
Ardys E. Barnard (BA ’34)
Dr. Virginia L. Peters (BS ’57)
William Hodges (BSED ’64)
Larry Stephenson (BA ’72)
Carl F. Reherman (BA ’69)
Joyotpaul Chaudhuri (BA ’58)
Willie Ozbirn (BS ’66)

1981
Ronald J. Straw (MT ’63)
James D. Fellers (BA ’71)
Donald L. Anderson (BA ’68)

1982
Zella Hartman
John E. Martin
Dr. Glen R. Hastings (BSED ’47)
Mickey C. Hoy (BSED ’65)
V.T. Bevel (MA ’77)
Joe. E. Beaver (BS ’58)
Thomas H. Blundell (BBA ’76)
Steve D. Shepard (BBA ’69)

1983
Cecil D. Butler (MT ’60)
Robert W. Rasberry (BA ’68)
Dr. Tom L. Innerarity (BS ’65)
Leon Roberts (’52)
Dr. William F. Slagle (BS ’50)

1984
Ray Coyner
Janice M. Davis
Bob Farquhar
Hal Smith
Dr. Jack B. Tolbert
Richard Hartman (BA ’70)
James M. Heflin (BS ’66)
Lowell E. Thompson (BS ’50)
Charles R. Overgard (’67)
Dr. Forrest W. Shed

1985
K.C. Perryman
Betty Shreffler (BA ’78)
Clarence D. Foreman (BSED ’55)
Marsha K. Parell (BA ’74)
Dr. Ann M. Hern (BA ’41)
Gordon H. Wynn (BBA ’71)
Charles H. Young (BA ’58)
Marvin L. Baird (’58)

1986
Loree H. Ferguson
Forest Himes
Stacy Howell
Robert Stringer (BS ’50)
Ann M. Douglas (MED ’72)
Paul D. Newsome (BAED ’70)
Charles E. Douglas (BA ’72)
John W. Simmons (BA ’53)
Michael L. Mims (BSED ’69)
Dr. John A. McIntyre (’38)

1987
Gen. James W. Wurman (’56)
Robert Hamilton
Margaret McAlister (BA ’36)
W. Patrick Ragsdale (BA ’68)
Dr. Vernon L. Moore (MED ’70)
Dr. Anthony Cruse (BS ’87)
Dr. John R. Tassey (BA ’79)
William H. Payne

1988
Phillip R. Charlton (BS ’66)
Loretta H. Aaron (BS ’40)
Edmund O. Martin (BBA ’69)

1989
CB Speegle Jr. (BA ’40)
Charles H. Richmond (’41)
R.L. Young (BA ’63)
Marshall D. Basham (BA ’65)
Karen A. Dye (’67)
David B. Bradshaw (’68)
Jack G. Bush (’57)

1991

Ted Anderson (’39)
John H. Green (’37)
LeRoy G. Coffman (BSED ’57)
Kathryn K. Kunc (BA ’42)
Terrill E. Corley (MED ’64)

1992
Enid Jackson
Dr. Alvin O. Turner (BA ’68)
Florence N. White (’29)
Tai-Wei D. Wong (BS ’81)
Gean B. Atkinson (MED ’67)

1993
Jan C. Pokorny-Steele (MME ’71)
Kenton E. Kidd (BA ’61)
Dr. Luther W. Marks (BS ’49)
Charles K. Heatley (’56)

1994
Roy Crews (’34)
Edwin P. Nall (MED ’76)
Tom J. Thompson (BA ’69)
Charles D. Lamb (MA ’80)
Joyce A. Gilchrist (BS ’80)
Dianne L. Busch (’68)

1995
Dr. Danney G. Goble (BA ’68)
Saundra Gragg-Naifeh (BA ’72)
David K. Simpson (BA ’71)
Jiunn Y. Chang (MS ’90)

1996
George E. Binyon (BS ’75)
Dr. Larry B. Williams (MBA ’67)
Robert Rogers (’82)
Dr. Daniel J. Mickish (’66)
Dr. Betty Ferrell (’77)

1997
Dr. Karen K. Douglas (BSED ’60)
Dr. Jayel Jacobs (BA ’68)
Jo E. Aragon (MBA ’82)
John W. Hubbard (BBA ’74)

1998
Dr. Dan M. Reynolds (BA ’80)
Anna L. Myers (BAED ’64)
Mary M. Long (BS ’84)

1999
Major T. Berry (BA ’80)
Stephen T. Dobson (BBA ’88)
Michael J. Packnett (BBA ’78)
Gov. Mary N. Fallin (’02)

2000
Joe I. Hight (BA ’80)
James M. Epperson (BA ’78)
Mark W. Kelly (MA ’87)
Patricia N. Howard-Peebles (BSED ’63)
Thomas Emerick (MBA ’74)

2001
Gary Lower (MT ’58)
Ross F. Breshears (BS ’88)
Judge Reta Strubhar (BSED ’66)
Brig. Gen. William F. Engel (BA ’80)

2002
Debra Abbot Pain (BSED ’75)
Abe Deutschendorf (MED ’57)
Judge Twyla Gray (BA ’84)
Dwight E. Adams (BS ’77)

2003
Dr. M. Margaret King (BSED ’69)
John Whetsel (BA ’72)
Michael D. Brown (BA ’78)
David L. Thompson (BBA ’74)
Sean P. O’Grady (’91)

2004
Marita Hynes (BS ’72)
Major Gen. Rita Aragon (MED ’70)
William L. Beasley (BS ’69)

2005
Belva Howard (MED ’79)
Elizabeth Hilton Threatt (MT ’59)
Stanley W. Case (BA ’75)
Mike McAuliffe (BA ’81)
Dr. Thomas C. Kupiec (MED ’79)
Dr. Frankie K. Wood-Black (BS ’84)

2006
Dr. W. Scott Waugh (BS ’68)
Ret. Admiral Gregory Slavonic (MED ’77)
Dr. Barbara L. Bonner (MED ’78)
Diane Glancy (MA ’83)
Dr. Paul R. Lehman (MED ’69)
Ronald F. Holmes

2007
Carol Hamilton (MA ’78)
Dr. Joni McClain (BS ’79)
John Dawkins (BSED ’52)
Dr. Philip Adamson (BS ’86)

2008
Kevin Ward (BA ’96)
Scott D. Booker (BA ’89)
Ronald L. Corbin (BA ’74)
Paul E. Donat (BS ’58)
Patricia M. Potts (MBA ’80)

2009
Max Tuepker (BSED ’75)
Martha Burger (BS ’83)
Rep. Danny Morgan (BBA ’81)
Tom Price (BBA ’83)
Randall Stephenson (BS ’84)

2010
Danna Miller-Campo (BSED ’82)
Susan Cook Kessler Miller (MED ’71)
Mary L. Whitson (BS ’96)
Judy M. Love (MS ’81)
Andrea Solorzano (BS ’97)
Ancel E. Airington (BS ’72)

2011

Joe Siano (MED ’79)
Sherry L. Beasley (MS ’69)
Deborah J. Bruce (BA ’67)
J. Don Harris (BS ’60)
Brig. General Robert Durward Ireton (BBA ’71)

2012
Trey Aven (MED ’70)
Chad Richison (BA ’93)
Charles D. Mills (BBA ’79)
Randall A. Ross (MBA ’77)
Dana Lynne Murphy

2013
Glenn D. Lewis (BA ’77)
Allen B. Wright (MA ’91)
Dalen D. McVay (BS ’99)
Ray M. Hardin (BS ’61)
James T. Stuart (BBA ’75)

2014
John Gladden (BS ‘14)
Sharon McCollam (BS ’85)
Ret. Brigadier General, USAF Tom Daniels SR. (BA ’77)

2015
Freddy Russian (BBA ’98)
Timothy R. Tallchief (MED ’78)
Brigadier General Alicia Tate–Nadeau (BS ’87)
Stephen Scott Fischer (BS ’05)